• MUTLAKA DALINMASI GEREKEN 15 NOKTA

  Mısır Kızıldeniz

  Aida II Batığı Asker taşıyan Aida II, Brothers adalarında 32 metrede batmıştır. Binlerce canlıyı barındıran bu batık üzerindeki can kurtarma sandallarının vinçleri rengarenk yumuşak mercanlarla kaplı olup, geniş açı fotoğrafçılığı için sonsuz olanaklar içerir. 33 metrede geminin küpeştesi üzerinde, Lion fish'ler ve Palyaço balıkları yer alır.

  Gemide her zaman var olan akıntı sayesinde büyük açık deniz balıklarını görmek mümkündür. Kızıldenizdeki diğer dalış noktalarında aşırı sualtı trafiği bu batıkta olmadığından, Çekiç köpek balığı ve Kaplumbağa da geminin günlük ziyaretçilerindendir.  Maldiv Adaları

  Ne söylesem. Üzeri palmiye ve hindistan cevizi ağaçları ile kaplı adacıklardan güneşin batışı bir alem, suyun altı başka bir alem. Ekvator'a doğru serpiştirilmiş adalar dalış icin en uygunları. Manta temizilik istasyonlarında yüzgeçleri altı metreyi bulan mantaları görünce, hayvanat bahçesindeki hayvanlara davrandığımız gibi davranmaz isek, mantalar dalıcının kabarcıklarından rahatsız olmaz. Onların vals edercesine plankton yiyişlerini izlemek bir ömre bedel. Köpek balığı noktasındaki vapur gibi beyaz yüzgeçli köpek balıkları, uyuyan köpek balıkları, rengarenk tropik baliklar. Dalış sonrası olta balıkçılığı, güneş batışı ve böcek ziyafeti. Sakın kaçırmayın!  Güney Avusturalya

  Great Barrier Reef - SS Yongala Batığı SS Yongala batığına yapacağınız bir dalışta tüm hayatınızda görebileceğiniz her türlü sualtı canlılarını, bir dalışta görme imkanı bulursunuz. Geminin battığı yer kumluk bir bölge olduğundan 20 millik bir alan içerisinde balıkların saklanabileceği bir taşlık olmadığından, balıklar burada doğurur ve bu batıkta yaşarlar.

  Mantalar, Stingrayler, 100-150 kiloluk Patates Orfozlari (Patato Cod), deniz yılanları, her çeşit balık ve geminin her yerini kaplayan rengarenk yumuşak mercanlar bu dalışı, eşi olmayan bir batık dalışı yapar.  Bahama Adaları

  Köpek balıkları ve Yunuslar Walkers Cay'deki köpek balığı dalışında 150-200 siyah yüzgeçli köpek balığının içinde kendinizibulmanız içten bile değil. Grand Bahama adasında köpek balıklarını besleme gösterisi ve açık denizdeki duvarın eteklerinde şamandra da yapılan köpek balığı dalışları dışında, Bottle Nose ve Spotted cinsi yunuslarla dalıp fotoğraf çektirme fırsatını yakalamanız mümkündür.


  Kanada, Baffin Island

  Baffin adası da her dalgıcın kolaylıkla gidemediği ender dalış noktalarından biridir, dalıcının tecrübeli olması gerekir. Bu dalış turu dalıcının kuru elbise giymesini gerektirir. Burada buzlar altında "Büyük Beluga balinalarını, Bowhead Balinalarını ve çok az kimseye nasip olan bir yaşamı görme imkanı bulursunuz.


  Papua New Guinea, Milne Bay

  Milne Bay, sualtı yaşamı açısından Kızıldeniz'den daha zengindir ve daha farklı balık türlerini burada izlemek mümkündür. Henüz el değmemiş bakir bir sürü reef bulunmaktadır. Sığlıklardaki dalışın zevkini tarif etmek imkansız.

  Güney Afrika Ümit Burnu-Beyaz köpek balığı

  Kafesten de olsa beyaz köpek balığı ile yüzyüze gelmek herhalde hayatınız boyunca yaşayacağınız, adrenali en yüksek dalış olacaktır. Blue Water, White Death (Mavi Deniz Beyaz Ölüm) filmini takiben yıllarda Amerika'lı ve Avusturalya'lı seyahat acentaları Dangerous reef'te bu müthiş yaratığı görmek üzere turlar tertipliyorlardı. Nevar ki çok pahalı olan bu dalış turunda bir haftamız teknede, nöbette beyaz köpek balığını beklemekle geçiyordu ve görmeden dönen dalıcılarda oluyordu. Dyer adası Güney Afrika sahilinden 15 km. mesafede Gansbaai de bulunuyor. Dyer adası, Güney Afrika Beyaz köpek balığı Araştırma Enstitüsünün Araştırma Merkezi. Beyaz köpek balıkları burada araştırma konusu. Beyaz Köpek Balıklarının bulunma nedeni biz dalıcılar değil, onları buraya ceken Cape Ayıbalıkları. Güney Afrika gezisi sırasında dünyanın bu en heyecanlı dalışını yapma imkanı bulurken ailenizle de bir güzel Afrika'yı gezebilirsiniz. Bir taşla iki kuş.


  Palau

  Blue Corner, Ngemelis'in batı kıyılarındadır. Dünyadaki en hareketli dalışlar, çoğunlukla akıntının bol olduğu sularda olur. Sualtında akıntının azalabileceği bir kuytu kayalık bulup oradan aşağı indiğiniz zaman, kesinlikle yalnız kalmazsınız. Blue Corner plankton kaynayan bir kasedir.Plankton, akıllara durgunluk verecek miktarda büyük balığı buraya çekmektedir. Hemen önünüzde resmi geçit yapan köpek balıklarından tutun da mantalar, ufak balina cinsleri, hatta balina köpek balığını bile burada görme imkanı bulabilirsiniz. Kıyıda yatarken bile kameranızı yanınızdan eksik etmeyeceğiniz muhteşem bir yer.


  Little Cayman Bloody Bay Wall

  Bloody Bay Wall'da dalış çok sığdan başlar ve dik inen duvar sualtında çok dramatik bir görüntü verir. Bu duvar üzerinde Karayip'lere mahsus en ufak macro anemondan, Köpek Balığı ve Balina Köpek Balığı'nı görmeniz mümkündür. Bölgeye has dev tüp süngerleri de ışın cabası.

  Cocos, Glapagos & Malpelo

  Var oluşumuzun doğduğu yer olan Glapagoslar ayrıca her çevrecinin de Mekke'sidir. Glapagos adalarında, sualtında iguanalarla yüzerken, Cortez & Malpelo denizinde kafaları üstten "T" gibi görünen yüzlerce çekiç köpek balığı ile beraber yüzme şansını yakalarsınız. Sakın üzerlerine gitmeyin kaçarlar.

  Fotoğraf çekmek için az soluyup, doğru anı beklemeniz yeter. Onlar meraktan çatlayıp size gelirler; siz hiç merak etmeyin! Bu büyük yaratıkların görülebileceği derinlik genellikle sığ sulardır. Galapagos adalarının kuzeyindeki Darwin adasının sunduğu sualtı zenginliğine herhalde kolay kolay hiç bir dalış noktası yetişemez.


  Brezilya "Frenando de Noronha"

  Brezilyaya ait bu ada, Natal'in güney batısındadır. İlk dalış, derin batık dalışı. Brezilya donanmasına ait destroyer, derinlik 48 metre. Çok az dalıcının gördüğü bu batıkta, herşey yerli yerinde gemi dik bir vaziyette dibe oturmuş. Ampuller hala yerinde yanacakmış gibi, subayların elbiseleri dolaplarında, küpeşte üzerindeki topların üzeri rengarenk süngerlerle kaplı. İkinci dalış için suüstü beklemesi yaparken şnorkelle Bay of Dolhins'de hergün girip çıkan dünyanın en eski ve en kalabalık spinner cinsi Yunus'la yüzme şansını yakalıyorsunuz. Üçüncü dalışını- zıda Laje dos Dois Irmaos, köpek balıklarının çiftleşip, avlandıkları bölge, genellikle bu yavru köpek balıklarının gençliklerinin verdiği meraktan dalıcıların etrafında turlayıp, poz verdikten sonra yine uslu, uslu kendi işlerine dönüyorlar.


  Batı Avusturalya/ Ningaloo

  Ningaloo'nun Whale Sharklan Dünyada yalnız Ningaloo kayalıklarındaki mercanların yumurta döküm zamanlarında, denizlerin bu dev yaratıkları Whale Sharks'ları "Balina Köpek Balığı "nı sualtında izlemek ıçin uçağa atlayıp gelmeye değer. Önceden spot uçaklarıyla belirlenen köpek balığı balinaları telsizle dalış teknesine bildirilir.Hızlı lastik botlar Sizi bu denizaltı büyüklüğündeki yaratığın hemen yanına indirir.

  Plaktonla beslenen bu tür, kocaman bir ağıza sahip olmakla birlikte ağzında dişi yoktur. Dalıcıları görünce, meraktan etraflarında bir tur atar ve hemen ayrılmaz. Bu gözlemlerde dalıcılar şnorkel takımı kullanmaktadırlar, scuba malzemesiyle hayvanı takip etmek imkansız denecek kadar zordur. Merak etmeyin bir günde bir düzineyle karşılaşabilirsiniz.


  Endonezya, Komodo

  Bali adasının doğusunda olan Komodo, volkanik tepeleri ve sualtı yaşamı bakımından, bu 15 en iyi dalış noktası arasına girmeyi hak kazanmıştır. Borneo adası açıklarındaki Sipadan için de aynı sözleri söylerken; bu gün maalesef fazla dalıştan adanın sualti zenginlikleri tehlikeyle karşı karşıyadır. Jakarta'ya vardıktan sonra turist cenneti Bali üzerinden gideceğiniz Komodo adasındaki sualti alemi çok farklı ve dinlendiricidir. Her türlü canlı ve çok farklı renklerde. Hayatınızın sonuna kadar kalıp dalmak isteyeceğiniz sessiz bir cennet. Elinizi çabuk tutun!!!


  Kaliforniya, Channel Islands

  Dünyanın en büyük sualtı bitkisi Kelp ormanlarında dalarken kendinizi kelp bitkisinin yarattığı bu üç boyutlu, mavi alemde bulacaksınız. Kelp ormanında yüzlerce değişik balık cinsi yer almaktadir. Kelp orfozu, kırmızı akvaryum balığını andıran Garibaldiler, Deniz Tavşanları. Santa Barbara'daki kalabalık kayalıklarda denizlerin meraklı foklarini görmeniz için iyi bir şans olacaktır.


  Meksika, Yukatanın Cenoteleri

  Büyük buz devri sırasında, Yukatan yarım adasını çevreleyen yüksekteki su çukurları, mağara ve çökükler kuruydu. Kayalar arasında akan yağmur sularının, eriyik mineralleri de beraberlerinde bu yarıklardan aşağıya akıtmaları sonucu, stacalites ve stalagmites denilen sarkıtlar oluşmuştur. Dalgıçların şansına zamanla deniz suyunun doldurduğu bu boşluklar, dalıcılar için birer eğlence merkezi haline geldi. İçlerinde Grand Cenote olarak adlandırılan mağara dekor bakımından nefes kesecek güzelliktedir. Sırasıyla, Carwash, Temple of Doom ve Tac Mahal, dalıcıların içerisinde dalıp fotoğraf çekebilecekleri en büyük yüzme havuzlarıdır. Tüm bu dalış noktalarına güzel ve güvenli dalışlar yapmanız dileklerimizle.YENİ GÖRÜNTÜLER

 •