• BODRUM


    Mutlaka yeni dalış noktalarının açılmasına ihtiyaç duyulan beldelerimizden biri. Dünyanın sayılı sualtı müzelerinden birini barındıran Bodrum bütün güzellikleri yanında sualtı turizmin'de Türkiyenin dışarıya açılan penceresi. Çok yakında antik batıklarıyla ünlü Yassı ada'nın da sualtı antik dalış parkı haline getirilip ülkemize yarar sağlayacağını ümit etmekteyiz. Bodrum ve Türkiyenin bu sektörden beklentiler ancak bu bölgede bir milli park oluşturmaktır. Küçük ve büyük reef (resif) Bodruma yakınlıkları bakımından ve çeşitli sualtı canlısını barındırmaları bakımından çok tercih edilen dalış noktalarıydılar. Son yıllarda, Bodrum yakınları kirlendi. Bodrumun doğusundaki Orak adası derinliği, mağraları, rengarenk süngerleri ve 100 metreyi geçen doğu duvarıyla bir dalış cenneti.

    Sığlardaki taş formasyonu da ayrı bir manzara. Canlı az, derin sularda iri vatos ve orfoza rastlanabilir. Oraklar tüm bir dalış günü. Söyleyin dalış okulu sizi oraya götürsün. Dalış takımları yanında, şişme botu olanlarda karadan oraklara gidip dalış gerçekleştirebilir. Sığlıklarda snorkel yapmayı unutmayın. Bu yıl başı yıllardır dalmadığım Kargı adasında dalış yaptım, hafif bir akıntıyı arkama alarak, Kargı'nın fenerinden kara istikametinde kendimi kargının rengarenk sularına bıraktım. Hiç canlı yok derken birden kendimi ıskarmoz sürüsünün içinde buldum. Kovukların içi boş, açık deniz olduğundan pelajik balık sürüleri her an süpriz yapabiliyor. Kargının altındaki Köçek adası'da aynı karakteristik özellikleri taşımakla birlikte, sualtı yapısı bazı farklılıklar gösteriyor. Ufak tefek antik kalıntıyla karşılaşabilirsiniz. 27 metre derinliklerden macro fotoğrafçılık için irili ufaklı bir sürü canlı var.

    Köçek adası yolunda bulunan 19 metredeki resif'de dalınması gereken bir nokta, apike dalış yapılacağından buraya dalmanız için advance bir eğitime sahip olmanız yararlı olur. Burada vaktiniz az olacak ama kayıp rolex'e bir göz atıverin. Bu resifte avlanma yapılmadığı zamanlar her türlü canlıyı görebilirsiniz. Evet köpekbalığı bile.Yalıkavak yasak bölge içinde olmakla birlikte mutlaka dalış listenizde yer almalı. Tüple dalamasanız bile snorkel dalışları yapın. Çok güzel ıssız adacıklar içinde rüzgardan korunaklı size özel koylar var. Yasak bölge deniyor ama maşallah balıkları iyi haklamışlar!... Çatal adası ve karşı sığlıklar, Gemi taşı, bahçesinin kıyıları dalışa müsait. Gemi taşı için havayı kollamanız lazım. Burada snorkel yapanların sizinle bir şeyler paylaşma olanağı var.


    Türkiye Dalış Rehberi
YENİ GÖRÜNTÜLER

  •